קרע ברצועה הצולבת בברך

תאריך פרסום: 12/19/2019

אחת מפציעות פציעות הספורט היותר נפוצות היא קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך, בקרב גברים ובקרב נשים. לרוב מדובר בפציעה כתוצאה של יישור יתר של הרגל או שינוי כיוון חד. מעידה בזמן נחיתה מקפיצה גם היא  עלולה לגרום לקרע ברצועה הצולבת. במקרים מסוימים עלולה מכה ישירה בצד הברך לגרום גם לקרע בצולבת. הסיכון לפציעות נוספות בעתיד עולה משמעותית לאחר קרע ברצועה הצולבת וגם מגביר את הסיכוי לשינוי ניווני של הברך.

לקרע ברצועה ישנה משמעות בטווח הקצר ובטווח הארוך. הפגיעה התפקודית המידית מורגשת בקפיצה, באי יציבות של הברך בשינוי כיוון חד, עליה או ירידה במדרגות, ובמצבים בהם הברך משמשת כציר תנועה. הרצועה הצולבת הקדמית הנה צירה המרכזי של הברך, ובלעדיה צפויים נזקים משניים למבנה הברך – המניסקוסים והסחוס המפרקי וגם לבריחות חוזרות שלה. הרצועה הצולבת בברך ניתנת לשחזור, כך שנוכל לחזור ולבצע את כל הפעולות שהיו חלק משגרת חיינו. מאחר ולא כל מי שקורע את הרצועה הוא ספורטאי, חשוב לשקול ראשית אם ישנו צורך בשחזור הרצועה ולבדוק מה היא השיטה הטובה ביותר לשחזור.

בזמן הפציעה מורגש כאב חד בברך ולרוב "קליק".  לרוב, לאחר הפציעה לא יצליח הפצוע לשאת את משקל גופו על הרגל הפגועה. כתוצאה מדימום בכלי דם שנקרעו תתפתח נפיחות מידית בברך. יש לקרר את המקום בקרח על מנת להוריד את הנפיחות במידה והנפיחות משמעותית מומלץ לפנות למיון על מנת לוודא שלא מדובר בשבר. כדאי מאוד להתחיל בפיזיותרפיה בזמן הקרוב ביותר לפציעה וזאת על מנת לשקם את יכולת התנועה וכמובן לבצע בדיקת MRI. לפיה נוכל לדעת בוודאות האם אכן נקרעה הרצועה.

במקרים של כאלה שהספורט הוא עבודתם והחזרה לפעילות ברמה הגבוהה ביותר היא חובה  – ימליץ האורתופד לשחזר את הרצועה, במידה ולא יעבור הספורטאי שחזור לא תהיה באפשרותו לחזור לפעילות ספורטיבית שדורשת שינויי כיוון. במקרים אחרים בהם המטופל אין ספורטאי מקצועי מומלץ לשקול את הנושא עם המטופל. מומלץ לעקוב אחר טיפולי הפיזיותרפיה והשיקום, ולדאוג לחזרה ההדרגתית לפעילות לאחר מכן יש להתרשם מהליך שיקום הברך.

>> למידע נוסף בעניין קרע ברצועה הצולבת בברך ואפשרויות טיפול, לחצו כאן.

בניית אתרים  | חנות וירטואלית  | לימודים בנס ציונה  | יחסי ציבור  | יעוץ משפטי בחינם  | חברת קידום אתרים בגוגל
  תוצאות חיפוש מתוך האתר נס-ציונה www.ness-ziona.co.il
נבנה על ידי EKDESIGN

 © כל הזכויות שמורות לאתר נס-ציונה, חברת אי.קיי.דיזיין בניית אתרי הכרויות ו קידום אתרים.   הזכויות לחלק מהתכנים, לתקצירי התכנים ולתמונות המופיעים באתר שייכים לבעליהם החוקיים וביניהם: וואלה, נענע, YNET, NRG, ספורט 5, גלובס, The Marker, תפוז, הארץ Online, עכבר העיר, rest, ועוד ומאוזכרים באתר ככאלה.  תכנים אשר ניכתבו ע"י צוות מערכת האתר נס-ציונה או למענו מחוייב באישור בכתב בטרם הצגתו באתר אחר ואיזכורים נכונים.  אם ברצונכם שלא להופיע באתר - כיתבו לנו! - אנו מכבדים את זכויותיכם.